اخیرا آسیب‌پذیری خطرناکی در تمامی وسایلی که از پورت‌های USB استفاده می‌کنند، شناسایی شده که به BadUSB مشهور است و میلیون‌ها نفر را در معرض خطر قرار داده است.

به گزارش TECH TIMES، حفره‌ی یاد شده در ماه جولای شناسایی شد و هکرها با سوءاستفاده از آن می‌توانند به هر ابزاری که از این طریق به دیگر وسایل متصل می‌شود، حمله کنند. با توجه به انتشار آنلاین کدهای مربوط به این مشکل احتمال می‌رود که سوءاستفاده از آن تشدید شود.

اولین بار محققی به نام کارستن نول در ماه آگوست از وقوع این مشکل مطلع شد و با شرکت در کنفرانس امنیتی Black Hat آن را به اطلاع دیگران رساند. بدافزاری که از این طریق به دیگر وسایل الکترونیک منتقل می‌شود هم خطرناک و هم غیرقابل ردگیری است.

آسیب‌پذیری BadUSB می‌تواند صفحه‌کلیدها، موشواره‌ها، حافظه‌های فلش و خارجی، سخت‌افزارهای شبکه‌ای، ابزار کنترل بازی یا هر وسیله‌ی دیگری که به پورت USB متصل می‌شود را آلوده کند. نکته‌ی نگران‌کننده این است که هنوز راه حل قطعی برای مشکل یاد شده پیدا نشده، زیرا تهیه‌ی وصله‌ی نرم‌افزاری برای حفره‌ی BadUSB اساساً امکان ندارد !

تنها راه حل برای رفع این مشکل، افزودن یک لایه‌ی میان‌افزار جدید به USB است که آن هم مستلزم ارتقای کامل استانداردهای آن می‌باشد و شاید انجام این کار سال‌ها به طول انجامد.


منبع : بنقل از سایت آزمایشگاه آپا دانشگاه فردوسی